Multumesc!

Multumesc!

In ziua de azi aud in jurul meu tot mai multi parinti nemultumiti de atitudinea pe care o au copii lor cand vine vorba de ceea ce au deja.

M-am gandit foarte mult la acest subiect si l-am studiat indeaproape (sunt mama a doi copii 🙂 ).  Am fost atenta la ce ii face pe ei fericiti, la ce anume reactioneaza si la ce sunt reticenti… Am fost atenta cand sunt multumiti sau cand, orice ar primi, nu este suficient.

Am realizat ca nemultumirea copiilor fata de lucrurile pe care le primesc nu pleaca de la ei!

Pleaca de la asteptarile pe care noi le avem de la ei!

Copii din ziua de azi sunt o alta generatie. O generatie care are acces la foarte multe (tehnologie, jucarii, media, imbracaminte, incaltaminte…). O generatie pentru care banii nu sunt o problema. Ei nu stiu cum e sa nu ai jucarii pentru ca de mici au fost inconjurati de multe jucarii. Ei nu stiu cum e sa nu ai bani pentru ca primesc tot ce isi doresc.

Noi suntem cei care nu am avut, si atunci, la primul nascut, am simtit si noi ca suntem iar copii si am inceput sa cumpam jucarii care, la inceput, ne placeau numai noua. Fara a-i intrreba pe copii daca ei vor sau nu sau daca au nevoie de lucrul acela.

Imi aduc aminte o intamplare dintr-un supermarket unde o mamica cumparase pentru copilasul de circa 1 an si jumatate o jucarie si i-o arata incantata. Copilul zicea, pe limba lui, ca nu ii place… dar mamica era fascinata si incerca sa il convinga pe cel mic cat de minunata e jucaria.

Si atunci… cum sa faca ei diferenta cand in jurul lor au o multime de jucarii din care sa aleaga, multime care in fiecare saptamana/luna se mareste?!

Imagineaza-ti ca tu ai multi… pantofi, sa zicem… si in fiecare saptamana mai primesti inca o pereche cadou! Oare o sa ii mai apreciezi? Oare vei sti sa alegi? Oare iti mai aduci aminte care e prima pereche cumparata sau care din ei e mai comoda?

Noi vrem ca ei sa fie multumiti si recunoscatori de ceea ce au sau ceea ce primesc. Dar noi suntem?

Noi ne petrecem macar 30 de minute zilnic cu ei invatandu-i sa aprecieze lucrurile sau jucariile? Sau suntem vesnic intr-o continua alergatura?

Noi multumim pentru lucrurile pe care le primim? Pentru bunuri materiale, pentru iubire, pentru creativitate, pentru inspiratie, pentru timpul liber, pentru evolutia copiilor, pentru sanatate, pentru familie, pentru vreme… si lista poate continua…!!!

Tu cand ai zis ultima data MULTUMESC?

Comments: 6

Scrie un comentariu